TÖRTÉNELEMTerroirBorainkBORKÉSZÍTÉS
TÖRTÉNELEM
TÖRTÉNELEM
TÖRTÉNELEM
Boraink
Boraink
Boraink
BORKÉSZÍTÉS
BORKÉSZÍTÉS
BORKÉSZÍTÉS
Terroir
Terroir
Terroir
Disznókő: A birtok madártávlatból

Iratkozzon fel az AXA Millésimes hírlevelére

Tudjon meg többet

TÖRTÉNELEM

A Disznókő birtok, a Disznókő „szőlőről" kapta a nevét, melynek első ismert írásos említése 1413-ból származik. A 'Disznókő' név egy, a birtok szívében található nagy, „vaddisznó formájú kősziklára", vagy néhány geográfus szerint inkább a szőlőhegy alakjára utal. Az AXA Millésimes 1992-es tulajdonossá válása óta a jelenlegi birtokszerkezetet több, a borászat körül egybefüggő területen elhelyezkedő történelmi dűlő alkotja.  Ezek a kivételes minőségű bort adó területek egykor főúri családok tulajdonában voltak. Az elmúlt évtizedekben felhalmozott tudásnak, a tokaji aszúk készítésében szerzett tapasztalatoknak köszönhetően a Disznókőt ma méltán tartják számon a tokaji nagy borok újjászületésének úttörői között.

  • 1413

    A "Vinea Disznókő", Disznókő-szőlő első ismert írásos említése egy hagyatéki per okiratban.

  • 1732

    Bél Mátyás „Notitia hungariae novae historico geographica" című, 1735 és 1749 között Bécsben megjelent ötkötetes művében már egy kész Tokaji dűlőklasszifikációt mutat be, ami valószínűleg a Matolai János által, 1732 körül lejegyzett besorolásából vett át. A könyvet többször kiadták. A Disznókő Szőlőbirtok legtöbb jelenlegi dűlője mint első osztályú szőlő szerepel benne (Disznókő, Hangács, Lajos).  

  • 1737

    III. Károly király rendeletben lehatárolja a borvidéket, amely ettől a dátumtól viseli hivatalosan a „Tokaji" nevet.

  • 1992

    A Disznókő birtokot megvásárolja az AXA Millésimes.

  • 1994

    A birtok újratelepítésének első lépései. A főleg az 1970-es évekből megörökölt szőlők ugyanis nagyrészt az intenzív nagyüzemi gazdálkodás elvárásainak megfelelően kis tőkesűrűséggel voltak telepítve, művelve és emellett rossz állapotban is voltak, nagy tőkehiánnyal. Az új telepítések már magasabb tőkesűrűséggel, modern támberendezéssel, a minőségi szőlőművelés elvárásait kielégítő módon valósultak meg és ezt követően művelésük is szigorú terméskorlátozással történt.

  • 1995

    Ekler Dezső Ybl-díjas építész tervei alapján elkészül a borászat új épületegyüttese.

     

    Létrejön a Tokaj Reneszánsz Tokaji Nagy Borok Egyesülete, amelyben Disznókő kulcsszereplő volt. Ez az első szakmai borászati konzorcium a posztkommunista térségben, amely a legjobb termelőket egyesületbe szervezte a borvidék és a borok felvirágoztatása, népszerűsítése érdekében.

  • 1997

    A Disznókő 1993-as nagy Tokaji Aszújának óriási visszhangot kiváltó piacra lépése. E bor üde gyümölcsössége éles ellentétben állt a kommunista időszakban született borok karakterével, így a Disznókőt egy csapásra a tokaji borok újjászületésének úttörőjévé, stílusát pedig hivatkozási alappá tette.

  • 1999

    A Disznókő Kapi Vineyard Tokaji 6 Puttonyos Aszú első évjárata, amely 2003. szeptemberében került piacra.

  • 2002

    A Tokaji borvidék, benne a Disznókővel felkerül az Unesco Világörökség listájára.

  • 2005

    Az év pincészete

    A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, a Magyar Bor Akadémia és a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetsége a Disznókőt „Az év pincészete" díjjal jutalmazza.

  • 2007-2009

    A Dorgó-dűlő újratelepítése

  • 2012

    A Disznókő "1413" Édes Szamorodni első évjárata

  • 2017

    A Disznókő Inspiraton száraz tokaji bor első évjárata

  • 2017-2020

    A Hangács-dűlő újratelepítése

Bezárás
Bezárás